© 2024 Marfa Public Radio
A 501(c)3 non-profit organization.

Lobby Hours: Monday - Friday 10 AM to Noon & 1 PM to 4 PM
For general inquiries: (432) 729-4578
Play Live Radio
Next Up:
0:00
0:00
0:00 0:00
Available On Air Stations
We're currently experiencing technical problems with our KOJP signal, which serves the Presidio area. We regret the inconvenience and hope to be back on the air soon.

Who Is On The Ballot?

i-voted-sticker

Today Big Benders vote in federal, state, and local elections. He's a preview of the top of the ballot in our area, along with local races in the tri-counties.

FEDERAL ELECTIONS

President and Vice President:

Mitt Romney/Paul Ryan (REP)
Barack Obama/Joe Biden (DEM)
Gary Johnson/Jim Gray (LIB)
Jill Stein/Cheri Honkala (GRN)

United States Senator:
Ted Cruz (REP)
Paul Sadler (DEM)
John Jay Myers (LIB)
David B. Collins (GRN)

United States Representative, District 23
Francisco “Quico” Canseco (REP)
Pete P. Gallego (DEM)
Jeffrey C. Blunt (LIB)
Ed Scharf (GRN)

STATE ELECTIONS

Railroad Commissioner
Christi Craddick (REP)
Dale Henry (DEM)
Vivekananda (Vik) Wall (LIB)
Chris Kennedy (GRN)

Railroad Commissioner, Unexpired Term
Barry Smitherman (REP)
Jaime O. Perez (LIB)
Josh Wendel (GRN)

Justice, Supreme Court, Place 2
Don Willett (REP)
RS Robert Koelsch (LIB)

Justice, Supreme Court, Place 4
John Devine (REP)
Tom Oxford (LIB)
Charles E. Waterbury (GRN)

Justice, Supreme Court, Place 6
Nathan Hecht (REP)
Michele Petty (DEM)
Mark Ash (LIB)
Jim Chisholm (GRN)

Presiding Judge, Court of Criminal Appeals
Sharon Keller (REP)
Keith Hampton (DEM)
Lance Scott (LIB)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 7
Barbara Parker Harvey (REP)
Mark W. Bennett (LIB)

Judge, Court of Criminal Appeals, Place 8
Elsa Alcala (REP)
William Bryan Strange, III (LIB)

Member, State Board of Education, District 1
Carlos “Charlie” Garza (REP)
Martha M. Dominguez (DEM)

State Senator, District 19
Michael Berlanga (REP)
Carlos I. Uresti (DEM)

State Representative, District 74
Thomas “T.C.” Kincaid, Jr. (REP)
Poncho Nevarez (DEM)

District Judge, 394th Judicial District
Anthony Foster (REP)
Roy Ferguson (DEM)

Justice, 8th Court of Appeals District, Place 2
Chris Antcliff (REP)
Yvonne Rodriquez (DEM)

BREWSTER COUNTY ELECTIONS

County Commissioner, Precinct 1
Asa "Cookie" Stone (REP)
Thomas R. Mangrem (DEM)

County Commissioner, Precinct 3
Ruben Ortega (DEM)
Ben Ramirez (REP)

County Commissioner, Precinct 4, unexpired term
Mike "Coach" Pallanez (DEM)
Carl Lewis (REP)

JEFF DAVIS COUNTY ELECTIONS

Sheriff and Tax Assessor/Collector
Rick McIvor (DEM)
Jeff "Buzz" Ross (REP)

County Attorney
Bart Medley (REP)
Teresa Todd (DEM)

School Board District 2
Buster Mills 
Steve Merrill

School Board District 3
Oscar Medley 
Dedie Taylor

School Board District At Large Position
Evan Prude
Raul Melendez

PRESIDIO COUNTY ELECTIONS

As there were no Republican challengers to the primary election winners, there are no contested races taking place in Presidio County.

UNCONTESTED RACES FOR BREWSTER, JEFF DAVIS & PRESIDIO COUNTIES

Chief Justice, 8th Court of Appeals District, unexpired term
Ann Crawford McClure

Justice, 8th Court of Appeals District, Place 3 
Guadalupe "Lupe" Rivera

District Attorney, 83rd Judicial District
Rod Ponton